facebook youtube instagram

17. ročník mezinárodního tanečního festivalu

2015

Pátek – 05. 06. 2015 - nádvoří zámku Žerotínů

předprogram: vystoupení tanečních škol z regionu

Bohemia Balet – taneční soubor konzervatoře hlavního města Prahy – VNUKNUTÍ

Vnuknutí je nová choreografie z dílny Ondřeje Vinkláta a Štěpána Pechara, která měla premiéru letos v únoru v Praze. Dvojice choreografů se inspirovala proslovem Charlese Chaplina k protiválečnému filmu The Great Dictator z roku 1940. Vnuknutí je plné energických a dynamických pohybů, které podtrhuje jednoduchá scéna s igelitovou stěnou, skrze níž se tanečníci derou na pódium.

Choreografie souboru se vyznačují nejen technickou vyspělostí, ale přinášejí na scénu i radost a entuziasmus mladých tanečních interpretů. Bohemia Balet je soubor pražské Taneční konzervatoře tvořený studenty a absolventy školy, který spolupracuje s mladými i renomovanými domácími a zahraničními choreografy.

Jo Strømgren Kompani - A DANCE TRIBUTE TO THE ART OF FOOTBALL – Taneční pocta fotbalovému umění

Poctu fotbalovému umění Jo Strømgren skládá z pozice baletu, a tím překonává uměle vytvořenou propast mezi „lidovými sporty“ a „elitářským světem umění“. Odhaluje estetické i emocionální kvality fotbalového zápasu, klaní se fyzickým nárokům a rutině příprav a vyzdvihuje podobnosti, které fotbal a balet spojují. Vtipné, zábavné a rozhodně ne povrchní představení.

Taneční pocta fotbalovému umění má za sebou téměř 500 repríz ve 23 zemích světa a Jo Strømgren Kompani jej stále uvádí. Získalo řadu cen, těší se mediálnímu zájmu a stále vyvolává konvenční dilema - je to populistická zábava, nebo nejvyšší forma moderního současného tance?

 

Sobota – 06. 06. 2015 - nádvoří zámku Žerotínů

předprogram: vystoupení tanečních škol z regionu

Balet ND – členové souboru Národního divadla v Praze – WASH IT OUT!

Wash It Out! Tak se jmenuje druhá choreografie, kterou na letošním ročníku festivalu TANECVALMEZ představí Ondřej Vinklát, sólista baletního souboru Národního divadla v Praze. Divákům se v tomto čísle, které se více než k taneční choreografii přiklání k pohybovému divadlu, představí tři tanečníci. Vedle choreografa Ondřeje Vinkláta také Gustav Skála, absolvent pražské taneční konzervatoře, který se v současnosti věnuje pedagogické činnosti na operním oddělení Státní konzervatoře v Praze, a Francouz Mathias Deneux, který je členem baletního souboru Národního divadla v Praze od roku 2012.

Za zvuků hudby od známé české kapely Monkey Business nebo Louise Armstronga představí trojice tanečníků choreografii o životě.

420PEOPLE - A DANCE TRIBUTE TO PING PONG – Taneční pocta ping-pongu – PREMIÉRA

Tento ročník festivalu TANECVALMEZ poprvé nabídne návštěvníkům premiéru. Taneční soubor 420PEOPLE nastuduje Ping pong v rámci česko–norské spolupráce pod vedením Jo Strømgrena. 

Ping-pong není jen sport. Je to filozofie. Recept na intelekt je směsicí Yin a Yang, Nebe a Pekla, Stephena Hawkinga a Uri Geller s trochou Chalíla Džibrána a Brucem Lee na vrcholu. Jedná se o nezávislé pokračování podivné symbiózy sportu a tance, které JSK odstartovala v roce 1997 s představením A DANCE TRIBUTE TO THE ART OF FOOTBALL. 

Neděle – 07. 06. 2015 - Kulturní dům Zašová

Balet NDM - BAROCCO - TRIO G MOLL - JOCKEY DANCE

Soubor baletu Národního divadla moravskoslezského je významnou součástí divadla od jeho vzniku v roce 1919 a patří mezi tuzemské ansámbly s nejdelší tradicí. Současná šéfka Lenka Dřímalová soubor více otevřela světu nejen repertoárem, ale také tanečními pedagogy.

Na festivalu TANECVALMEZ uvede Balet NDM představení Barocco polského choreografa Jacka Przybyłowicze, dále choreografii Trio g moll Pavla Šmoka za kterou obdrželi nominaci na Cenu Thálie 2013 a cenu Za nejlepší kolektivní výkon. Třetím číslem bude aktuální novinka Jockey Dance choreografky Kariny Elver.